O zajęciach

 Choreoterapia

O cudownej i leczniczej mocy tańca i ruchu znaleźć można wiele wiarygodnych informacji i nie trzeba do nich przekonywać. Zajęcia, na które zapraszamy, to jednak nie tylko taniec w powszechnym rozumieniu. Nasze spotkania służą przede wszystkim temu, aby odkrywać siebie poprzez ruch w atmosferze akceptacji i nieoceniania.

Praca z ciałem, choć korzysta z kroków tanecznych np. tańców w kręgu, nie bazuje na układach choreograficznych. Istotny jest więc nie sam taniec, lecz ruch dzięki któremu dochodzimy do własnych emocji, sposobu oddychania, świadomości posługiwania się własnym ciałem, a w efekcie wyrażamy pełniej siebie.

1

Muzykoterapia

Zajęcia muzykoterapii są dla wszystkich którzy lubią słuchać muzyki i chcieliby, aby muzyka wspomagała ich zdrowie.  Zapraszamy także tych, którzy mieliby ochotę przekonać się jak w krótkim czasie można zrelaksować  się przy muzyce, poprawić sobie nastrój, a także nabrać energii.

Muzykoterapia to czas, w którym korzystamy z wielopoziomowego oddziaływania muzyki na nasz organizm.  Muzyka oddziałuje na poziomie ciała – układów fizjologicznych, emocji, a także na poziomie duchowym.  Bezpośrednio wpływa na nasz układ immunologiczny, a więc skutecznie wspiera proces zdrowienia.  Dzięki muzyce docieramy do naturalnego potencjału zdrowienia i aktywizujemy proces samorozwoju.

Śpiew

Podczas wspólnego śpiewu chodzi przede wszystkim o to, aby polepszyć swoje samopoczucie czy poprawić koncentrację. W zajęciach może uczestniczyć każda osoba, niezależnie od umiejętności muzycznych. W takcie ćwiczeń Seniorom towarzyszy akompaniament w postaci piania. Repertuar dobierany jest często ze względu na życzenia uczestników. Nie brakuje więc klasycznych i największych polskich przebojów z dawnych lat.

tdo2glh18ls-gabriel-gurrola

Zajęcia ruchowe

NORDIC WALKING jest najbardziej naturalną formą aktywności ruchowej, podczas których zaangażowane zostają prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. Użycie kijów umożliwia odciążenie stawów biodrowych, kolanowych, stóp oraz kręgosłupa. Nordic Walking łączy chodzenie z pracą mięśni górnej części tułowia (mięśnie grzbietu, brzucha i ramion), co znacznie podnosi efektywność spaceru. Poprawia także pracę układu krążeniowego, nie stwarzając ryzyka dla osób z nadciśnieniem, czy chorobą niedokrwienną serca, pogłębia oddech. Jest doskonałym relaksem dla ciała i umysłu (otwarta przestrzeń i naturalne tereny), a także poprawia metabolizm, kondycję psychofizyczną i kształtuje sylwetkę. Jest łatwy i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności, a instruktor czuwa nad prawidłową techniką jego wykonywania.

1

Warsztaty plastyczne

Podczas warsztatów plastycznych Seniorzy mają do wyboru szeroki wachlarz technik. Prowadzone są warsztaty z malarstwa, rysunku czy ceramiki. Odbywają się również zajęcia, podczas których odkrywane są tajniki różnych technik zdobniczych np. decoupage. Wszelkiego rodzaju materiały i przybory plastyczne są przez nas zapewniane. Podczas tego typu zajęć wykonywane są również karki okolicznościowe oraz ozdoby świąteczne. Prace naszych podopiecznych można zobaczyć w galerii.

2

Język angielski

Zajęcia z języka angielskiego w Senior Wigor to specjalny kurs nauki języka obcego przygotowany z myślą o osobach starszych. Oprócz nauki słownictwa i gramatyki, kurs dostarcza gotowych wzorców komunikacyjnych oraz doskonali wymowę. Tempo zajęć oraz materiał jest dostosowany do możliwości i potrzeb osób starszych.

9c_djeqtdyy-joao-silas

Spotkania z dietetykiem

W domu Senior Wigor odbywają się również spotkania z dietetykiem. Są one nie tylko szansą na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu czy zgromadzenia ciekawych przepisów. Podczas nich Seniorzy mają możliwość, aby przetestować nowe przepisy w czasie wspólnego gotowania. Jest nie tylko zdrowo, ale i smacznie. Zapachy przygotowanych wspólnie ciast rozchodzą się po całym Krakowie.

15123442_1198987213542157_4082708700665767660_o

Warsztaty fotograficzne

Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy zaznajamiają się z podstawowymi technikami fotograficznymi (cyfrowymi jak i analogowymi). Poznają pojęcia związane z fotografią, zasady zrobienia dobrego zdjęcia i tajniki kadrowania. Oczywiście jest też miejsce na część praktyczną, gdzie Seniorzy mogą sami spróbować zastosować zdobytą wiedzę w praktyce i wykonać znakomite zdjęcie pod okiem profesjonalnego fotografa!

1

Obsługa komputera dla seniorów

Zajęcia skierowane są do wszystkich zainteresowanych – zarówno tych mających już do czynienia z komputerem, jak i tych, którzy siadają przed nim pierwszy raz. Poruszamy na nich przeróżne zagadnienia, uwzględniając poziom zaawansowania i potrzeby członków grupy, między innymi ćwiczymy obsługę klawiatury i myszki, dzięki czemu możemy przejść do tworzenia i edycji tekstów na komputerze. Poznajemy podstawowe części komputera oraz dowiadujemy się, jak korzystać z Internetu i wyszukiwać z jego pomocą potrzebne informacje. Na zajęciach uwzględniane są indywidualne prośby o pomoc w obsłudze telefonu komórkowego czy tabletu.

Trening Pamięci

Zajęcia – Trening Pamięci są prowadzone przez studentów psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim działających w sekcji terapii neuropsychologicznej Koła Naukowego Pragma.

Przygotowywany blok zajęciowy ma na celu uaktywnienie i poprawę funkcjonowania pamięci poprzez różnego rodzaju ćwiczenia i gry. Zajęcia odbywają się cyklicznie, w każdy poniedziałek. Zadania uaktywniają różne aspekty i rodzaje pamięci, wyobraźnię, abstrakcyjne myślenie czy fluencję słowną. W ich trakcie wykorzystywane są nagrania, krótkie filmy, gry planszowe. Większość spotkań ma określoną tematykę, często pasującą do bieżących wydarzeń czy pory roku.

Zadania często wymagają od uczestników napisania czegoś, narysowania, wypowiedzenia się na konkretny temat i przede wszystkim zapamiętania pewnego materiału. Oczywiście, jeżeli ktoś potrzebuje pomocy jest ona udzielana, zadanie ponownie tłumaczone lub wspólnie rozwiązywane. Zajęcia odbywają się w wesołej, luźnej, przyjaznej atmosferze, bo wszyscy wiemy, że najlepiej ćwiczy się pamięć w taki sposób.

gradientpuzzle-blackwhite-lifestyle-bwgpbw_19108133-cb72-41bb-9a41-8a2fc6eec847_2048x2048

 

logotypy_ksw