WARSZAWA: Wsparcie w trakcie choroby nowotworowej – bezpłatne warsztaty online

Zapraszamy na warsztaty online „Wsparcie w trakcie choroby nowotworowej – na czym polega i jak to mądrze robić?!

Choroba nowotworowa jest doświadczeniem  (często długofalowym), w którym dużą rolę odgrywa wsparcie bliskich – rodziny i przyjaciół. Proces leczenia i rekonwalescencji bywa tak angażujący lub trudny, że może brakować nam siły i czasu na codzienne obowiązki – gotowanie, robienie zakupów, sprzątanie, opiekę nad dziećmi, pracę zawodową, zdobywanie informacji o leczeniu, diecie, rehabilitacji czy szukanie kolejnych specjalistów. Możemy potrzebować także osób, z którymi będziemy mogli porozmawiać o tym, co czujemy, czego się boimy, kogoś kto pójdzie z nami do lekarza, ale także wyjdzie na kawę lub do kina, spędzi z nami wolny czas, uściśnie i przytuli.

Myśląc o wsparciu w chorobie często ograniczamy się do myślenia o tym, jak wspierać pacjenta, jednak bardzo ważne jest, aby wsparcie otrzymywało również jego otoczenie społeczne. Nie zapominajmy, że zarówno pacjent jak i jego bliscy występują w dwóch rolach – osób wspierających oraz wspieranych.

Pomoc czasem kojarzy nam się z wykonywaniem za kogoś obowiązków – wyręczaniem, a wsparcie emocjonalne z radami, wypowiadaniem w dobrej wierze komunikatów typu: „wszystko będzie dobrze”, „nie wyglądasz na osobę chorą”, „musisz wyzdrowieć” lub przejściem nad chorobą do porządku dziennego – życiem tak, jakby nic się nie zmieniło. W trakcie zajęć zastanowimy się, dlaczego mogą to nie być wspierające strategie.

Podczas warsztatów dowiemy się m.in. co dzieje się z nami oraz naszymi bliskimi w sytuacji choroby nowotworowej oraz w jaki sposób prowadzić obustronną komunikację. Będziemy uczyli się umiejętności dawania wsparcia i proszenia o nie w sytuacjach trudnych (i nie tylko). Poznamy różne rodzaje wsparcia (np. emocjonalne, informacyjne, zadaniowe). Dowiemy się jak mądrze wspierać siebie nawzajem i jak zadbać o siebie, aby mieć siły na pomaganie (m.in. stabilizacja, normalizacja, odwołanie do zasobów, świadomość swoich potrzeb, odpoczynek, czynności, które wzmacniają poczucie sensu czy przynoszą radość, nieprzywiązywanie się do wyniku), a także co zrobić, gdy czujemy się wypaleni. Porozmawiamy również o tym, jak wspierać bliskiego w decyzjach (także tych, z którymi się nie zgadzamy) oraz zastanowimy się czy istnieją (a jeśli tak, to gdzie) granice pomagania. Szczególnie cenne podczas zajęć będzie poznanie dwóch perspektyw – osób wspierających oraz wspieranych.


Trener:

Edyta Krzysztof – psycholog, psychotraumatolog, certyfikowany trener II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nauczyciel akademicki (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna). Trener i nauczyciel w Szkole Trenerów INTRA, STABI i w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Prowadzi treningi i szkolenia z zakresu kompetencji psychospołecznych w organizacjach, jak również treningi rozwojowe z zakresu m.in. komunikacji międzyludzkiej, rozwiązywania konfliktów, asertywności, zarządzania czasem,

kreatywności, wypalenia zawodowego, radzenia sobie ze stresem, zachowań prozdrowotnych. Z Unicornem związana od 2007 roku. Zajmuje się warsztatami psychoedukacyjnymi i indywidualną pomocą psychologiczną.


Gdzie i kiedy?
Warsztaty będą prowadzone online z wykorzystaniem platformy Zoom. Do uczestnictwa w warsztatach wymagany jest komputer lub telefon z dostępem do Internetu, działającą kamerą i mikrofonem. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach umożliwiających budowanie relacji, zaufania i rozwoju.

Termin zajęć:

11-12 października 2021 r.
11 października 2021 r. – 9.00-12.00
12 października 2021 r. – 9.00-12.00


Warunkiem koniecznym jest rezerwacja czasu tak, aby móc uczestniczyć we wszystkich spotkaniach w ramach warsztatu.


Dla kogo?
Warsztat przeznaczony jest dla osób chorujących onkologicznie i ich rodzin mieszkających w Warszawie. Zapraszamy osoby w trakcie diagnozy, leczenia, ale również w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia. Z warsztatów mogą skorzystać również osoby wspierające swoich bliskich.

UWAGA! Warsztaty nie są przeznaczone dla psychologów oraz osób pracujących zawodowo z osobami chorującymi.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Stołeczne Centrum Psychoonkologii” współfinansowanego przez m.st. Warszawa.


Zapisz się!
Jeśli chcesz zapisać się na zajęcia, wypełnij FORMULARZ ZAPISU.

W ciągu kilku dni odezwiemy się i potwierdzimy Twoje uczestnictwo oraz prześlemy szczegółowe informacje lub poinformujemy o zapisie na listę rezerwową. Ilość miejsc jest ograniczona.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zapisz-sie_11.png