ONLINE: Komunikacja – jak rozmawiać z bliskimi, lekarzem i personelem medycznym?- warsztaty psychologiczne

Zapraszamy na warsztaty online „Komunikacja – jak rozmawiać z bliskimi, lekarzem i personelem medycznym?” dotyczące komunikacji w chorobie nowotworowej!

Największym problemem w komunikacji jest iluzja, że do niej doszło.


George Bernard Shaw

Jak komunikować się konstruktywnie? Jak rozmawiać w trudnych sytuacjach? Jak dzięki komunikacji budować zdrowe relacje?

Zapraszamy na 3-dniowe warsztaty o skutecznej komunikacji i sztuce porozumiewania się. Porozmawiamy na nich m.in. o tym, co przeszkadza i zakłóca porozumiewanie się, jak rozmawiać, kiedy chcemy budować relacje, bliskość, jak skutecznie porozumiewać się w trudnych sytuacjach, kiedy obie strony są w emocjach. Będziemy mieć możliwość ćwiczyć asertywną komunikację, ale też umiejętności aktywnego słuchania.
W chorobie nowotworowej wiele relacji ulega reorganizacji, zmienia się ich struktura i dynamika. Osobie chorującej i jej bliskim towarzyszą różne emocje, myśli, oczekiwania, które mogą powodować strach, zagubienie, stres, gniew, frustracje, przeciążenie, poczucie winy lub inne napięcia w naszych relacjach. Odpowiednia, szczera komunikacja może być jednak sposobem na wzmocnienie i pogłębienie relacji.

Ważnym elementem warsztatów będzie blok o tym, jak rozmawiać z przedstawicielami ochrony zdrowia – lekarzami, pielęgniarkami, osobami w rejestracjach. Przyjrzymy się temu zagadnieniu z „obu stron”. Zastanowimy się i posłuchamy, co w naszym komunikowaniu jest trudne dla np. lekarzy, równocześnie – zastanowimy się i potrenujemy, jak rozmawiać z przedstawicielami ochrony zdrowia najbardziej „ergonomicznie”, ale też z satysfakcją dla siebie. Porozmawiamy o tym, jak uzyskać potrzebne nam informacje, jak nie zrażać się pośpiechem czy innymi trudnościami oraz jak budować relacje z profesjonalistami tak, aby jak najskuteczniej rozmawiać.

Program warsztatów:

  1. Proces komunikacji.
  2. Bariery psychologiczne w komunikacji i inne „zakłócacze”.
  3. Kwadratowa komunikacja von Thuna.
  4. Sztuka słuchania i słyszenia.
  5. Naturalnie, autentycznie, po swojemu… – budując bliskość.
  6. Łagodnie, stanowczo, bez lęku … – radząc sobie w sytuacjach trudnych.
  7. Lekarz też człowiek, czyli co utrudnia lekarzowi komunikację z nami.
  8. Pacjent też człowiek, czyli jak ergonomicznie porozumieć się w ochronie zdrowia.

Trener:

Edyta Krzysztof – psycholog, psychotraumatolog, certyfikowany trener II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nauczyciel akademicki (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna). Trener i nauczyciel w Szkole Trenerów INTRA, STABI i w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Prowadzi treningi i szkolenia z zakresu kompetencji psychospołecznych w organizacjach, jak również treningi rozwojowe z zakresu m.in. komunikacji międzyludzkiej, rozwiązywania konfliktów, asertywności, zarządzania czasem,

kreatywności, wypalenia zawodowego, radzenia sobie ze stresem, zachowań prozdrowotnych. Z Unicornem związana od 2007 roku. Zajmuje się warsztatami psychoedukacyjnymi i indywidualną pomocą psychologiczną.


Kiedy i gdzie?
Ze względu na aktualną sytuację zajęcia odbędą się w wirtualnej przestrzeni z wykorzystaniem platformy Zoom. Nie rezygnujemy jednak z wysokiej jakości merytorycznej oraz standardu naszych warsztatów i również będziemy pracować w niewielkiej grupie warsztatowej. Daje to możliwość zbudowania wzajemnych relacji i uważności trenera na indywidualne potrzeby uczestnika, a uczestnikom zapewnia poczucie komfortu oraz pozwala na bycie aktywnym. Podczas warsztatów, tak jak w fizycznej przestrzeni, będą mieć Państwo możliwość pracy w mniejszych warsztatowych grupach, zobaczenia prezentacji czy materiałów audiowizualnych, a także bliższego poznania, nawiązania kontaktu i rozmowy z prowadzącym i innymi uczestnikami.

Aby uczestniczyć w warsztatach, potrzebny jest komputer lub telefon z dostępem do Internetu, kamerą i mikrofonem. Otrzymają Państwo od nas szczegółową instrukcję jak należy pobrać program i z niego korzystać. Jest on dość intuicyjny w obsłudze. Przed warsztatami zorganizujemy spotkanie testowe, na którym sprawdzimy oraz wyjaśnimy kwestie techniczne.


Warsztaty odbędą się w dniach:

18-20 października 2021 r.
18 października 2021 r. – 9.00-14.00
19 października 2021 r. – 9.00-14.00
20 października 2021 r. – 9.00-14.00


Dla kogo? 
Warsztat (20 godzin szkoleniowych) przeznaczony jest dla osób z doświadczeniem choroby nowotworowej oraz osób wspierających pacjentów z terenu całej Polski.


Co obejmuje warsztat?
Każdy uczestnik otrzyma możliwość udziału w warsztacie psychologicznym (20 godzin szkoleniowych) oraz materiały warsztatowe.

Warsztat jest częściowo współfinansowany przez uczestników. Koszt uczestnictwa od osoby wynosi 150 zł + 23% VAT, czyli 184,50 zł.


Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w warsztatach, wypełnij FORMULARZ ZAPISU. Odezwiemy się i potwierdzimy zapis lub poinformujemy o wpisie na listę rezerwową.

Więcej informacji: Ela Murias | ela.murias@unicorn.org.pl 


Inicjatywa finansowana jest w ramach programu grantowego w projekcie „MOWES2 – Małopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”.