KRAKÓW: choreoterapia online

Serdecznie zapraszamy pacjentów onkologicznych i ich bliskich do udziału
w bezpłatnych zajęciach choreoterapii z elementami tańca w kręgu, które poprowadzi Justyna Dragan.

Zajęcia realizowane są w ramach projektu Krakowskie Centrum Psychoonkologii
i przeznaczone są dla mieszkańców Krakowa.

Żyjemy w nieustającej pogoni za terminami, materialnymi dobrami z własnego wyboru, a często tylko dlatego, że wszyscy dokoła biegną. Niełatwo jest dzisiaj osiągnąć stan wewnętrznej równowagi pomiędzy rzeczywistymi i wyimaginowanymi potrzebami, emocjami, które są w nas, mimo że sami przed sobą temu często zaprzeczamy. I tu z pomocą przychodzi nam TANIEC. Daje nam możliwość rozładowania nadmiaru stresu i emocji w jeden z najłagodniejszych i najprzyjemniejszych sposobów – poprzez ruch i towarzyszącą mu muzykę.

Taniec ma ogromną siłę transformującą, trochę niedocenianą w naszej europejskiej kulturze. Budzi do życia ciało, uśpioną w nim moc i ekspresję. Jest jednym z najlepszych sposobów na odreagowanie napięć oraz stresów towarzyszących nam w zmaganiach się z wymogami współczesnego świata.

Połączenie ruchu, rytmu i muzyki ma kojący wpływ zarówno na ciało, jak i na psychikę. Taniec jest doskonałym sposobem na pozbycie się napięć mięśniowych, reguluje oddech, relaksuje ciało. Jednocześnie dostarcza wrażeń estetycznych, uwrażliwia na muzykę, na sztukę, uwalnia nasze emocje. Taniec angażuje nas w całości – ciało, umysł i emocje. To taniec sprawia, że choć przez chwilę możemy oderwać się od ciążących nam problemów i dosłownie i w przenośni wznieść się ponad wszystko, poczuć ulgę i lekkość, popatrzeć na codzienność z innej perspektywy. Warto przypomnieć sobie, że od wieków zabawa i taniec towarzyszyły ludzkiej egzystencji, czyniąc ją łatwiejszą poprzez chwile wytchnienia i radości, jakie ze sobą niosły. Taniec to żywioł, który najpełniej wyraża się we wspólnej zabawie, we współistnieniu ludzi, ich uczuć i emocji. Korzystajmy z tego, jeśli tylko jest to możliwe.

Od lat 70-tych XX wieku taniec wykorzystywany jest coraz szerzej w procesie terapeutycznym. Rehabilitacja poprzez taniec nazywana jest choreoterapią, wykorzystuje ona społeczny charakter tańca, różnorodność i atrakcyjność form tanecznych oraz możliwość oddziaływania na psychikę poprzez ruch, muzykę i kontakt z ludźmi. Poprawia również wydolność oddechową, wzmacnia odporność, działa antydepresyjnie, pobudzając wydzielanie endorfin, obniżając jednocześnie poziom kortyzolu (hormonu stresu). Taniec przywraca ruchomość stawów i poszerza zakres ruchu, wzmacnia kondycję i elastyczność mięśni, wspomaga pracę mózgu przeciwdziałając demencji. I wreszcie – daje nam duże pole do rozwoju własnej kreatywności i wyrażania siebie.

Prowadząca:

Justyna Dragan – instruktor sportu w Sportowym Tańcu Towarzyskim, tańca w kręgu, tańca liniowego (staż pracy – 30 lat). Absolwentka Interdyscyplinarnego Kursu Choreoterapii – Terapii Tańcem. Aktualnie słuchaczka pierwszej w Polsce Szkoły Biodanzy Systemu Rolando Toro. Pasjonatka tańców w kręgu, ich integracyjnej i terapeutycznej funkcji. Prowadzi regularne zajęcia dla dzieci w oparciu o swój autorski program, zajęcia taneczne dla młodzieży, dorosłych i seniorów, taneczne imprezy integracyjne.

GDZIE I KIEDY?
Warsztaty będą prowadzone online na platformie ZOOM. Aby uczestniczyć w warsztatach, niezbędny jest komputer (lub telefon komórkowy) z dostępem do Internetu, kamerą i mikrofonem. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Terminy zajęć:
1 października (czwartek) godz. 12.30-13.30
14 października (środa) godz. 16.00-17.00
16 października (piątek) godz. 10.30-11.30

30 października (piątek) godz. 10.30-11.30
6 listopada (piątek) godz. 10.30-11.30
13 listopada (piątek) godz. 10.30-11.30
20 listopada (piątek) godz. 10.30-11.30
27 listopada (piątek) godz. 10.30-11.30
4 grudnia (piątek) godz. 10.30-11.30
18 grudnia (piątek) godz. 10.30-11.30

Dla kogo?
Zajęcia przeznaczone są dla osób chorujących onkologicznie i ich rodzin, mieszkańców Krakowa. Zapraszamy osoby w trakcie diagnozy, leczenia, ale również w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia. Z warsztatów mogą skorzystać również osoby wspierające swoich bliskich.

Zapisz się!
Jeśli chcesz zapisać się na zajęcia, wypełnij FORMULARZ:

FORMULARZ ZAPISU (WYŁĄCZNIE DLA MIESZKAŃCÓW KRAKOWA)

Odezwiemy się i potwierdzimy Twoje uczestnictwo oraz prześlemy szczegółowe informacje lub poinformujemy o zapisie na listę rezerwową. Ilość miejsc jest ograniczona. ZAPRASZAMY!