WARSZAWA: „Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?” – spotkanie online z onkologiem

Zapraszamy na spotkanie online z onkologiem pt.
„Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?”!

Podczas zajęć z onkologiem zostaną omówione założenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Dokument ten koncentruje się na działaniach, które możemy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Przedstawia on 12 porad, do których możemy się zastosować bez wcześniejszych przygotowań czy specjalnych umiejętności. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o własne zdrowie oraz zdrowie naszych bliskich.

„Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów (…). Wszystkie nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała. Jesteśmy wyposażeni w mechanizmy, które nas przed nimi chronią. Gdy jednak w grę wchodzą zewnętrzne czynniki takie jak rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym lub promieniowanie, mechanizmy te są niewystarczające. Zmiany genetyczne powodują również wewnętrzne przyczyny, związane na przykład z produkcją hormonów.

Czy raka można uniknąć?

Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie. Zacznij już teraz!”

Kodeks Walki z Rakiem (http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/)

Podczas zajęć poznasz m.in.:
– dane statystyczne dotyczące zachorowań na nowotwory i aktualne prognozy,
– czynniki ryzyka rozwoju nowotworów,
– możliwości onkologii w XXI w.,
– kilkanaście sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka.

W trakcie zajęć jest przewidziana również sesja pytań i odpowiedzi.


Onkolog prowadzący zajęcia:

lek.med. Małgorzata Gąsiorek – lekarz chorób wewnętrznych, specjalista onkologii klinicznej i chemioterapii nowotworów. Jest starszym asystentem w Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie oraz konsultantem w Szpitalu im. T. Chałubińskiego w Zakopanem. Współpracuje ze Stowarzyszeniem UNICORN prowadząc wykłady i zajęcia edukacyjne oraz konsultując pacjentów.


Gdzie i kiedy?
Zajęcia będą prowadzone online z wykorzystaniem platformy Zoom. Po potwierdzeniu zapisu, prześlemy link umożliwiający udział w spotkaniu.

Termin:

29 października 2020 r. – 17.00-19.15


Dla kogo?
Zajęcia przeznaczone są dla mieszkańców Warszawy (w tym osób chorujących onkologicznie i ich rodzin) zainteresowanych profilaktyką chorób nowotworowych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.


Zapisz się!
Jeśli chcesz zapisać się na zajęcia, wypełnij FORMULARZ ZAPISU (WYŁĄCZNIE DLA MIESZKAŃCÓW WARSZAWY!).

W ciągu kilku dni odezwiemy się i potwierdzimy Twoje uczestnictwo oraz prześlemy szczegółowe informacje lub poinformujemy o zapisie na listę rezerwową. Ilość miejsc jest ograniczona.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zapisz-sie_11.png

Zajęcia organizowane są w ramach projektu „Stołeczne Centrum Psychoonkologii” współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Więcej informacji: Ela Murias | ela.murias@unicorn.org.pl