Zapraszamy na wykład: Nutrigenetyka w profilaktyce zdrowia!

11 sierpnia od 14:30 do 15:45 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Panią Katarzyną Pawlikowską i nutrigenetyką. Wykład odbędzie się w Centrum Psychoonkologii Unicorn (ul. Zielony Dół 4). Wstęp wolny!

Czym jest nutrigenetyka?

Cytujemy fragment wywiadu udzielonego przez dr hab. n. med. Iwonę Wybrańską, genetyk i biolog molekularną dla portalu iBeauty.pl i zapraszamy do zapoznania się z całym wywiadem, aby zrozumieć fenomen nutrigenetyki:

„Nutrigenomika jest nauką, która bada indywidualną odpowiedź na różne składniki żywieniowe, a więc ich wpływ na ekspresję genów i przemiany metaboliczne. Nutrigenetyka natomiast dąży do modyfikacji diety zgodnie z genotypem – zajmuje się badaniami relacji, jakie zachodzą między składnikami odżywczymi i związkami bioaktywnymi zawartymi w żywności a indywidualnymi cechami genetycznymi człowieka. Obejmuje więc badania nad znaczeniem cech dziedzicznych, takich jak powszechnie występujące mutacje, czyli polimorfizmy genetyczne oraz ich potencjalnym wpływem na relacje między żywieniem a zdrowiem i funkcjonowaniem organizmu.

Głównym obszarem badań jest zatem identyfikacja genów, które mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych np. cukrzycy, zaburzeń lipidowych czy nadciśnienia.

Genomika żywienia to dziedzina nauki, która bada wzajemne zależności pomiędzy genomem i dietą. Swoim zakresem obejmuje nutrigenomikę oraz nutrigenetykę.”

Katarzyna Pawlikowska i nutrigenetyka

Katarzyna Pawlikowska jest właścicielką agencji PR „Garden of Words” oraz praktykiem jeśli chodzi o nutrigenetykę. Przetestowała na sobie zarówno badania jak i wcieliła w życie wnioski z raport. Aby bliżej przyjrzeć się Jej historii zapraszamy do wywiadu, którego udzieliła magazynowi Elle. Przede wszystkim jednak zapraszamy na wykład, który poprowadzi Pani Katarzyna i opowie zarówno o swoich doświadczeniach jak i o nutrigenetyce właśnie.