WARSZAWA: Myśli, emocje a choroba nowotworowa – zajęcia online z psychologiem

Zapraszamy na cykl spotkań z psychologiem w ramach projektu „Stołeczne Centrum Psychoonkologii”!


SPOTKANIE #1
WZMACNIANIE ODPORNOŚCI ORGANIZMU – psychologiczne mechanizmy wspierania układu immunologicznego

14 maja 2020 r. (czwartek), godz. 17.30-20.30

 • Układ immunologiczny – co to jest? Jak działa? Jaki ma związek z naszą psychiką?
 • Jak radzić sobie ze stresem, kryzysem i chorobą, aby wpierać naturalne siły obronne organizmu?
 • Identyfikowanie własnych strategii radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
 • Odkrywanie destrukcyjnych myśli, emocji, zachowań.
 • Zamiana starych wzorców na zdrowe, które wspierają immunologię.

SPOTKANIE #2
GŁOWA JEST WAŻNA, czyli jak zdrowe myślenie może pomóc w wychodzeniu z kryzysów zdrowotnych?

22 maja 2020 r. (piątek), godz. 17.30-20.30

 • „Myślę, więc jestem” czy może „jestem, więc myślę”? – czy to różnica i jakie są jej konsekwencje dla naszego życia?
 • Identyfikowanie toksycznych myśli i przekonań.
 • Sposoby radzenia sobie z negatywnymi myślami.
 • Budowanie przekonań wspierających realizacje celów i dobrego stanu.
 • Wzmacnianie osobistych zasobów wspierających zdrowie.

SPOTKANIE #3
EMOCJE „DOBRE” I „ZŁE”? – skąd się biorą jak sobie z nimi radzić?

28 maja 2020 r. (czwartek), godz. 16.30-19.30

 • Skąd się biorą emocje? Co myślimy, a co wiemy na ten temat? Badania naukowe.
 • Związek myśli i emocji – co jest przyczyną, a co skutkiem?
 • Czy mamy wpływ na nasze uczucia w trudnych momentach  życia np. takich jak choroba?
 • 3-4 sposoby/techniki radzenia sobie z emocjami (lęk, smutek, żal, gniew), które pomogą poradzić sobie z kryzysem i wspierają immunologię.

SPOTKANIE #4
BUDOWANIE WEWNĘTRZNEJ MOCY I SIŁY
4 czerwca 2020 r. (czwartek), godz. 16.00-19.00

W sytuacjach kryzysu (szczególnie zdrowotnego), kiedy reagujemy zgodnie z nasza biologią – ze wzorcami ratowania życia – zwykle wiemy, co robić. Jesteśmy najczęściej zmotywowani, służy nam adrenalina, wspierają nas bliscy. Nawet, kiedy otoczenie społeczne zawodzi, to większość z nas radzi sobie całkiem dobrze, kiedy ten program intensywnego leczenia trwa.

Kiedy uzyskujemy remisję, kończy się „największa walka”, czyli czas intensywnego leczenia, procedur medycznych lub lub dowiadujemy się, że choroba będzie towarzyszyła nam długo, że czekają nas jeszcze kolejne etapy, to często czujemy, że osłabliśmy. Jak „wojownik po walce” –  potrzebujemy regeneracji, odbudowania siebie na nowo i swoich sił witalnych, emocjonalnych. Ta wewnętrzna moc i siła jest w Tobie, ale pozostają pytania:
– gdzie konkretnie i jak do niej dotrzeć?
– jak ją uruchamiać?
– jak odnawiać to źródło energii życiowej?

Zapraszam na warsztat, na którym odpowiemy na te pytania, a także nauczysz się kilku sposobów wzmacniania swojej energii życiowej i wewnętrznej siły.


SPOTKANIE #5
BUDOWANIE DOBRYCH NAWYKÓW WSPIERAJĄCYCH ZDROWIE I POCZUCIE SZCZĘŚCIA
18 czerwca 2020 r. (czwartek), godz. 16.00-19.00

Wiedza o tym jak dbać o zdrowie i wspierać naturalne procesy zdrowienia jest ogólnie dostępna i wydaje się być powszechna. Okazuje się jednak, że użycie jej we własnym życiu wiąże się z koniecznością podjęcia kilku decyzji, zmiany wielu przekonań, a przede wszystkim zbudowania nowych nawyków i zachowań, które służą zdrowiu. To ostatnie jest najtrudniejsze, bo niemożliwe bez tych pierwszych kroków. W trakcie tego spotkania zajmiemy się:
– odkrywaniem, jakie zachowania, działania czynności wspierają aktualnie  moje zdrowie,
– jakie decyzje potrzebuję podjąć, aby lepiej dbać o moje życie i zdrowie,
– zbudowaniem planu zdrowienia na ten rok.


SPOTKANIE #6
ZMIANA OGRANICZAJĄCYCH PRZEKONAŃ I MYŚLI, KTÓRE BLOKUJĄ POCZUCIE SZCZĘŚCIA, ZDROWIA CZY REALIZACJI CELÓW
9 lipca 2020 r. (czwartek), godz. 16.00-19.00

Jeśli zainteresujemy się tym, co robić, aby lepiej dbać o zdrowie, szybko dowiadujemy się, że niezwykle ważny jest sposób odżywiania się, dbanie o ciało i jego sprawność czy umiejętność relaksu i odpoczywania, która da szansę ciału na prawdziwą regenerację. Okazuje się jednak, że  wprowadzenie tych z pozoru prostych zmian w życie jest trudne, a czasem wydaje się niemożliwe na stałe. Pojawia się siła – związana z utrwalonymi nawykami i przekonaniami, która zawraca nas na koleiny dawnych zachowań.

Przekonania to systemy naszych myśli na temat tego, co dobre oraz słuszne dla nas i naszego życia. Przyjęliśmy je w dzieciństwie w procesie wychowania zupełnie nieświadomie obserwując życie naszych rodziców, opiekunów, wychowawców. Jako dzieci przyjmujemy wiedzę bezkrytycznie i powielamy ją. Często później mijają całe lata dopóki jej nie zweryfikujemy i nie dokonamy jako dorośli nowych świadomych wyborów i decyzji na temat tego, co teraz uważamy za dobre i właściwe.

W trakcie tego spotkania zajmiemy się: 
– odkryciem, które przekonania blokują, powstrzymują zdrowe zachowania
– zmianą tych ograniczających przekonań na nowe, które są właściwe na ten moment i będą wspierać życie i zdrowie.


SPOTKANIE #7
ROZWIJANIE ZAUFANIA DO SIEBIE SAMEGO I SŁUCHANIE GŁOSU WEWNĘTRZNEJ MĄDROŚCI
23 lipca 2020 r. (czwartek), godz. 16.00-19.00

Niemal w każdej życiowej sytuacji, kiedy przychodzi do podejmowania decyzji to Ty sam – nikt inny, tę decyzje podejmujesz. Szczególnie w sytuacji leczenia, po diagnozie, w trakcie wszelkich procedur medycznych i po ich zakończeniu, kiedy system zdrowia zostawia cię samego, bo już zostało zrobione wszystko, co trzeba albo gdy nie ma już nic więcej do zaproponowania…  To Ty decydujesz, co dalej. To prawo do decydowania wrzuca nas w trudne doświadczenia, bo nie jesteśmy ekspertami w większości dziedzin życia. Nie kończymy medycyny, a podpisujemy zgody na zabiegi, procedury medyczne, leczenie takie lub inne. To uczucie – „nie wiem” – bywa bardzo trudne i bolesne. Potrzebujemy wtedy kierować się własna intuicją,  a inaczej mówiąc „mądrością wewnętrzną”.

Zapraszamy na warsztat, podczas którego dowiesz się:
– Skąd bierze się „mądrość wewnętrzna” i jak jej głosu słuchać ?
– Jak zadawać pytania ?
– Jak uzyskiwać odpowiedzi od siebie samego?
– Jak ufać sobie i utrzymywać te decyzje w mocy wzmacniając nadzieję i zaufanie?


Spotkania odbędą się na platformie Zoom. Aby w nich uczestniczyć, wymagany jest komputer lub telefon z dostępem do Internetu, kamerą i mikrofonem. Każde zajęcia będą składały się z części wykładowej – edukacyjnej, ćwiczeń (pracy własnej i w grupach) oraz sesji pytań i odpowiedzi. Możesz zapisać się na wszystkie spotkania w ramach cyklu lub wybrać interesujące Cię tematy.


Prowadzący:

Ewa Lewandowska – psycholog z wieloletnim doświadczeniem i certyfikowany terapeuta simontonowski. W ostatnich latach specjalizuje się w pracy  z osobami w kryzysie, szczególnie w obszarze wspierania procesów zdrowienia w sytuacji poważnych chorób. Z osobami z diagnozą onkologiczną pracuje z wykorzystaniem programu Carla O. Simontona, który jest jak mapa w podróży na ścieżce zdrowia.  Program ten, miedzy innymi opiera się na budowaniu 10 umiejętności  zdrowienia, uczy sposobów radzenia sobie ze stresem, z trudnymi emocjami i myślami. Daje wskazówki jak komunikować się z otoczeniem w tej sytuacji, jak stworzyć plan zdrowienia, wzmacnia nadzieję i zaufanie, uczy jak wzmacniać poziom energii i witalności życiowej.


Dla kogo?
Zajęcia przeznaczone są dla osób chorujących onkologicznie i ich rodzin mieszkających w Warszawie. Zapraszamy osoby w trakcie diagnozy, leczenia, ale również w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia. Z warsztatów mogą skorzystać również osoby wspierające swoich bliskich.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.


Zapisz się!
Jeśli chcesz zapisać się na zajęcia, wypełnij FORMULARZ ZAPISU. Odezwiemy się i potwierdzimy Twoje uczestnictwo oraz prześlemy szczegółowe informacje lub poinformujemy o zapisie na listę rezerwową. Ilość miejsc jest ograniczona.

Spotkania organizowane są w ramach projektu „Stołeczne Centrum Psychoonkologii”, który współfinansuje m.st. Warszawa.

Więcej informacji: Ela Murias | ela.murias@unicorn.org.pl