Warsztat realizowany jest w ramach projektu Krakowskie Centrum Psychoonkolgii
i przeznaczony jest dla mieszkańców Krakowa
Zapraszamy na warsztaty z Porozumienia Bez Przemocy wg. Marshalla Rosenberga – komunikacji opartej na empatii, szacunku i uważności na siebie i drugiego człowieka. Podczas choroby nowotworowej często zmienia się dynamika relacji z bliskimi jak i z samym sobą. Podczas silnych emocji padają słowa, które mogą ranić i wywoływać ból. Na warsztatach dowiesz się jak zmniejszyć gwałtowne reakcje, opór i postawę obronną. Będziemy się uczyć jak zmieniać nawykowe reagowanie, na świadome, wynikające z naszych obserwacji, uczuć i potrzeb. Świadoma komunikacja może pomóc wzmocnić nasze relacje, a przez to poprawić jakość życia.
Osoby doświadczające choroby nowotworowej (swojej lub bliskiej osoby) często mierzą się z silnymi emocjami. Na tych warsztatach dowiesz się również co zrobić żeby osłabić ich intensywność. Dowiemy się o czym informują nas emocje, z jakimi ważnymi potrzebami nas łączą. Będziemy się uczyć identyfikować nasze potrzeby i szukać różnych strategii na ich zaspokajanie. Zrozumienie i świadomość potrzeb mogą pomóc w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.
Będziemy też ćwiczyć empatyczne słuchanie innych, a przede wszystkim siebie czyli będziemy uczyć się okazywania sobie samej / samemu troski i życzliwości w trudnych momentach. Rozwijanie współczucia wobec siebie pomaga przezwyciężyć działanie psychicznego bólu, który często towarzyszy chorującym i ich bliskim.
Mierząc się z codziennymi trudnościami, chcemy, żeby nasze spotkania były miejscem, gdzie każdy może być usłyszany i wysłuchany bez ocen, rad czy krytyki. To zaproszenie do spotkań w atmosferze akceptacji, gdzie w bezpiecznej przestrzeni każdy będzie mógł dzielić się i doświadczać jakości, które sprawiają że życie staje się bardziej otulające, świadome
i empatyczne.
” To zdumiewające, jak na pozór nierozwiązywalne problemy nagle dają się rozwiązać, gdy ktoś cię słucha. I jak chaos – zdawałoby się, nieuleczalny – osiąga względną klarowność, kiedy zostaniemy wysłuchani” Carl Rogers o empatii
W programie warsztatów:
- Wprowadzenie do Porozumienia bez Przemocy
- Obserwacje i uczucia
- Potrzeby i prośby
- Empatia dla siebie
- 4 krzesła – 4 sposoby słuchania
- Diady – szukanie odpowiedzi w sobie
Prowadzenie:
Magda Kujawa-Todys – jest trenerką w nurcie Porozumienia Bez Przemocy. Pomaga budować relacje w oparciu o empatię. Z wykształcenia jest psychologiem po 5-letnich studiach magisterskich w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Na co dzień wspiera osoby dorosłe w budowaniu dobrostanu dzięki skutecznej i empatycznej komunikacji opartej o NVC. Prowadzi warsztaty dla osób dorosłych, oraz dla rodziców. Czerpie wiedzę i doświadczenie od licznych trenerów NVC. Odbyła ponad 60 dni szkoleniowych z certyfikowanymi trenerami CNVC i stale się rozwija. Rozwijanie świadomości i języka empatii podczas warsztatów to dla niej krok do zmiany społecznej, do świata, gdzie człowieczeństwo nabiera głębszego znaczenia. Jej skrytym marzeniem jest świat w którym każdy potrafi z uważnością i ciekawością przyjąć samego siebie, jak również drugiego człowieka, będąc świadomym, że to co jest widoczne na zewnątrz, nie daje nam pełnego obrazu. Prywatnie, jest mężatką i mamą dwójki dzieci. To właśnie macierzyństwo zainspirowało ją do działania by podążać ku większej świadomości, uważności i kontaktu ze sobą. „Wierzę, że będąc w uważności i kontakcie z samym sobą na poziomie serca, otwieramy bramę do naszych nieograniczonych zasobów, a to jest początkiem do budowania świadomych i jakościowych relacji ze sobą jak i z drugim człowiekiem”.
Karolina Bagnicka – ukończyła Integracyjne Studium Rozwoju Osobistego w Szkole Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii oraz Studium NVC II rok. Uczestniczyła w różnych warsztatach Porozumienia Bez Przemocy m. in. Rodzinne Campy NVC, Przestrzeń, Grupa Empatyczna Leance, Milośliwka – warsztaty o opłakiwaniu straty. Z wykształcenia jest Rzeczoznawcą majątkowym. Pozytywną energią ładują ją spacery po lesie oraz taniec Biodanza. Jest mężatką i ma 11 letniego syna. Ponadto, od pewnego czasu stawia czoła wyzwaniu, jakim jest choroba nowotworowa płuc IV stadium. To właśnie w trakcie tej trudnej podróży poznała Porozumienie bez Przemocy (NVC). „To niezwykłe narzędzie komunikacji stało się dla mnie ogromnym wsparciem i ukojeniem w trudnych chwilach. Dlatego też chciałabym podzielić się tą wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami, które zmagają się z podobnymi wyzwaniami. Dzięki NVC zmieniło się moje podejście do ludzi. Stałam się bardziej otwarta i empatyczna. Zrozumiałam, jak ważne jest połączenie się ze swoimi uczuciami i potrzebami, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach. Nauczyłam się troszczyć o siebie i szukać lekkości w życiu”.
MIEJSCE:
Centrum Psychoonkologii UNICORN, ul. Zielony Dół 4 w Krakowie
Dla kogo?
Warsztat przeznaczony jest dla osób chorujących onkologicznie i ich rodzin, mieszkańców Krakowa. Zapraszamy osoby w trakcie diagnozy, leczenia, ale również w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia. Z warsztatów mogą skorzystać również osoby wspierające swoich bliskich.
Zajęcia będą prowadzone w małych grupach umożliwiających budowanie relacji, zaufania i rozwoju.
TERMINY SPOTKAŃ
Warsztaty składają się z trzech spotkań:
9 grudnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 15.00-20.00
11 grudnia 2024 r. (środa) godz. 15.00-20.00
19 grudnia 2024 r. (czwartek) godz. 15.00-20.00
Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w warsztatach, wypełnij FORMULARZ ZAPISU. Odezwiemy się i potwierdzimy zapis lub poinformujemy o wpisie na listę rezerwową.
UWAGA! od 4 grudnia 2024 r. – brak miejsc – zapis na listę rezerwową