KRAKÓW: arteterapia

Serdecznie zapraszamy pacjentów onkologicznych i ich bliskich do udziału
w bezpłatnych zajęciach arteterapii, które poprowadzi mgr sztuki Patrycja Styrna

Zajęcia realizowane są w ramach projektu Krakowskie Centrum Psychoonkologii
i przeznaczone są dla mieszkańców Krakowa.

Sztuki nie wymyślono, jest ona czymś naturalnym i przynależnym człowiekowi,  już od zamierzchłych czasów ma dużą moc terapeutyczną, wykorzystywaną w pracy z dysfunkcjami i chorobami. Celem sztuki jest próba odnalezienia sensu i celu życia, wspomaga rozwój osobisty, pomaga zaakceptować siebie, zmniejsza lub niweluje lęk, stres,  ale przede wszystkim pozwala na rozpoznanie istoty problemu i pomaga go rozwiązać. Ludzie od dawna wykorzystywali sztukę, aby wyrazić uczucie bólu, strachu, radości, by komunikować się z innymi i mówić im o otaczającym świecie.

Zajęcia Arteterapii są odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni do pracy terapeutycznej poprzez sztukę. To pomocne działania z wykorzystaniem plastyki, muzyki, literatury czy dramy. Arteterapia kształtuje wrażliwość i zdolność wyrażania emocji. Pozwala na swobodną wypowiedź artystyczną, która w założeniu arteterapii daje upust wewnętrznym problemom, pozwalając je nazwać, zanalizować i w konsekwencji oswoić Arteterapia pozwala na wyrażenie się językiem innym niż ten, do którego przywykliśmy na co dzień – poprzez kolor, formę, kształt, dźwięk, wykorzystuje media artystyczne jako podstawowy sposób działania do poprawy kondycji psychicznej i fizycznej. Tutaj ważny jest sam proces tworzenia, a także wspólne odczytywanie dzieła, rozszyfrowywanie zawartych w nim znaczeń, bez oceniania. To podstawowa różnica między arteterapią a „zwykłymi” zajęciami plastycznymi czy muzycznymi. Terapeuta jest przewodnikiem i towarzyszem, a uczestnik przyjmuje rolę swobodnego twórcy, który dzieli się własnymi skojarzeniami, interpretacjami i odczuciami. Dzięki temu osoba uczestnicząca  ma szansę lepiej zrozumieć siebie, poznać naturę swoich problemów i trudności, co może prowadzić do zmiany w postrzeganiu siebie.  Zajęcia Arteterapii to coś więcej niż forma ustrukturowanych warsztatów, to idea działań i przestrzeni do, której można dołączyć i w której możemy popracować twórczo pod okiem profesjonalnego arteterapeuty, przy wsparciu grupy. Arteterapia pozwala na pozawerbalne komunikowanie się, zaspakajanie potrzeb bezpieczeństwa, bycia rozumianym i docenianym. Od uczestnika arteterapii nie wymaga się specjalnych umiejętności czy posiadania artystycznego talentu.

Uczestnik zachęcany jest do poszukiwania eksperymentów przez artystę – konsultanta, co wytwarza wzmocnienie grupowe.  Autoekspresja pomaga rozwiązać problemy, pomaga redukować stres, podnieść samoocenę i rozwijać umiejętności interpersonalne. Główną korzyścią jest uwolnienie nagromadzonych emocji, zmniejszenie poziomu napięcia, akceptacje siebie.

O PROWADZĄCEJ:

Patrycja Styrna – ukończyła Edukację Artystyczną na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Studia Podyplomowe „Arteterapia – Sztuki plastyczne”, a także kurs „Art Therapy Methods” na Northwestern University w Chicago. Zajmuje się malarstwem, pracą pedagogiczną oraz Arteterapią, prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie doktorantka na Wydziale Malarstwa, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożycielka „Przyjaznych Warsztatów” oraz „Pracowni Arteterapii i Psychoterapii „IntoArt”, współtworzyła portal sztuki Artbay.pl. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe malarstwa i grafiki. Jest członkiem Stowarzyszenia „Psychiatria i Sztuka”.

GDZIE I KIEDY?
Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia UNICORN w Krakowie przy ul. Śniadeckich 5.

Terminy zajęć:
Czwartki godz. 18.00-20.00

Dla kogo?
Zajęcia przeznaczone są dla osób chorujących onkologicznie i ich rodzin, mieszkańców Krakowa. Zapraszamy osoby w trakcie diagnozy, leczenia, ale również w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia. Z warsztatów mogą skorzystać również osoby wspierające swoich bliskich.

Zapisz się!
Jeśli chcesz zapisać się na zajęcia, wypełnij FORMULARZ:

FORMULARZ ZAPISU (WYŁĄCZNIE DLA MIESZKAŃCÓW KRAKOWA)

ZAPRASZAMY!