WARSZAWA: Otwarcie Centrum Psychoonkologii UNICORN w Warszawie!

Już 8 lipca swoją działalność w Warszawie oficjalnie rozpoczyna Centrum Psychoonkologii Unicorn, którego Ambasadorem jest Profesor Jerzy Stuhr! W Centrum udzielane będzie wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych chorujących onkologicznie. Jest to druga tego typu placówka w Polsce prowadzona przez nasze Stowarzyszenie!

– Cieszymy się, że otwieramy naszą siedzibę w Warszawie i będziemy mogli być bliżej osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego w chorobie nowotworowej. Z własnego doświadczenia wiem, że jest ono niezwykle ważne – mówi Ambasador Centrum Psychoonkologii Unicorn, Profesor Jerzy Stuhr. Podczas choroby pojawia się wiele trudnych emocji m.in. jak rozpacz, strach, samotność, bezradność. Sięgając po wsparcie psychoonkologiczne, można sobie z nimi poradzić i zdjąć z siebie ciężar diagnozy – dodaje.

8 lipca 2019 r. otworzyliśmy Centrum Psychoonkologii UNICORN w Warszawie przy ul. Pięknej 19 B, które będzie wspierać osoby chorujące na nowotwory i ich bliskich w nauce zdrowego myślenia, akceptowania swoich ograniczeń, radzenia sobie z lękiem i innymi niepożądanymi emocjami oraz wspomagania swojego organizmu w procesie zdrowienia.

– Cieszę się, że taka placówka powstała. W Warszawie brak jest takich miejsc, które wspierają chorych w powrocie do normalnego życia – powiedziała obecna na konferencji Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, Pełnomocniczka ds. kobiet Urzędu Miasta Warszawy.

Centrum Psychoonkologii, które prowadzimy w Krakowie, a teraz również w Warszawie jest unikatową inicjatywą, która stawiana jest za przykład właściwej rehabilitacji psychofizycznej pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Chorujący onkologicznie oraz ich bliscy mogą skorzystać m.in. z indywidualnych konsultacji z psychologiem, warsztatów i treningów psychologicznych, zajęć ruchowych czy warsztatów dietetycznych.

– Pomoc psychoonkologiczna, odpowiednia dieta i rehabilitacja są ważnym elementami terapii onkologicznej. Dziś wiemy już ogromnie dużo o wpływie psychiki na organizm. Dlatego  chcemy uczyć dbałości o nią również podczas choroby i  leczenia. Wyniki badań naukowych potwierdzają, że sukces w leczeniu może wspierać aktywna postawa chorego. Nastawienie psychiczne wzmaga efekt leczenia medycznego mobilizując układ odpornościowy – mówi Iwona Nawara, psychoonkolog, Dyrektor Centrum Psychoonkologii Unicorn. – Umiejętność zrozumienia własnych emocji, odpowiednie nastawienie, zdrowe myślenie, dobre relacje z bliskimi przyczyniają się odnowy energii życiowej i poprawy jakości życia, a to niezwykle ważne w każdym kryzysie życiowym. Świat po diagnozie onkologicznej trzeba ułożyć na nowo – dodaje. – Ogromnie się cieszę, że jesteśmy w Warszawie. Dla nas to było naprawdę niezwykłe doświadczenie. Za każdym razem, kiedy ogłaszaliśmy zajęcia w Warszawie – bo już jakiś czas tu pracujemy, mieliśmy takie „lotne” centrum, wynajmując różne miejsca – listy zapełniały się błyskawicznie. To w dużej mierze zachęciło nas do tego, żeby otworzyć tę placówkę. Jesteśmy gotowi do pracy. Bez Państwa wsparcia nie byłoby to możliwe.

W stworzenie Centrum Psychoonkologii UNICORN w Warszawie zaangażowało się wiele firm i osób o wielkich sercach. Dużego wsparcia tej inicjatywie udzieliła firma Orange Polska, która jako pierwsza zdecydowała się wesprzeć tę ideę m.in. udostępniając lokal. – Pan Profesor wyjaśnił nam, jak ważne jest pomaganie ludziom cierpiącym na tę chorobę, ale mam też osobiste powody, by zaangażować się w pomoc – wyznał podczas konferencji Jean-François Fallacher, Prezes Orange Polska. – Dwa lata temu mój dziesięcioletni siostrzeniec zmarł na białaczkę. Dlatego tak bardzo do mnie przemawia to, czym Państwo się tu zajmują. I wiem, jak bardzo potrzebne są takie miejsca, jak to.  Chciałbym powiedzieć: Dziękuję za to, co robicie! I panu, który najlepiej wie, jak trudny jest to czas. I wolontariuszom Orange, których w całym kraju są trzy tysiące.

W powstawanie centrum, prace budowlane i wyposażenie wnętrza włączyły się także inne firmy m.in. Black Red White, Electrolux, Warbud, Profit-line, Intenso-doors, Tetris, Tarkett, Flugger, Mark-Drew, Wakol, Uzin-Utz, Natalia Nguyen czy Allboards. Wyposażono 180 metrowy lokal, powstały trzy piękne gabinety, kuchnia i duża sala zajęciowa.

Bardzo dziękujemy za wsparcie!