Serdecznie zapraszamy Państwa na 6. FORUM NA RZECZ PACJENTA ONKOLOGICZNEGO, które odbędzie się 5 czerwca 2022 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Konopnickiej 17).
Powszechność chorób nowotworowych sprawia, że warto wiedzieć, co zrobić w zetknięciu z diagnozą oraz jak pomóc sobie i swoim bliskim. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką – osoby chore, ich bliskich, personel medyczny oraz studentów. Forum będzie okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń m.in. z zakresu medycyny, psychoonkologii, dietetyki czy rehabilitacji. Celem ogólnopolskiego Forum jest stworzenie okazji do spotkania Pacjentów, ich bliskich, personelu medycznego różnych specjalności, studentów, a także instytucji, organizacji i firm, które praktycznie i aktywnie pomagają osobom dotkniętym problemem choroby nowotworowej – zarówno w temacie leczenia medycznego, pomocy psychologicznej, jak i każdego rodzaju wsparcia w leczeniu i powrocie do aktywności po chorobie.
Forum rozpocznie się o godzinie 9.00 częścią warsztatową (14 warsztatów dotyczących psychologii, dietetyki, rehabilitacji, medycyny), a od 12.30 do 17.00 zaplanowana jest sesja główna, podczas której wystąpią m.in. Barbara i Jerzy Stuhrowie oraz Prof. Krystyna de Walden-Gałuszko.
CZĘŚĆ WARSZTATOWA 9.00-11.45
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy.
nr sali | 9.00-10.15 | 10.30-11.45 |
1 | Wanda Papuga W tym szaleństwie jest metoda – o sile słów | Katarzyna Turek-Kawecka Nie daj się rakowi – onkologiczne mity dietetyczne |
2 | Maciej Skibiński Musisz wybaczyć – czy aby na pewno? | Maciej Skibiński Radzenie sobie z dolegliwościami |
3 | Agnieszka Wójcik Jak oddycham – czy mogę coś z tym zrobić? | Ewa Lewandowska Świadomy oddech – klucz od siebie, do zmiany swojego stanu i emocji |
4 | Ewa Lewandowska Qigong – sztuka budowania relaksu i zarządzania emocjami | Beata Wróbel Uważność i dotyk. Relacja partnerska w związku z partnerem chorym. |
5 | Katarzyna Turek-Kawecka Nie daj się rakowi ani producentom żywności – na co zwrócić uwagę przy zakupach, jak czytać etykiety | Krystyna de Walden-Gałuszko Czy korzystasz z własnych zasobów? |
6 | Małgorzata Stolarska Zarządzenie swoją karierą w świecie VUCA | Ewa Wojtyna Wsparcie psychoonkologiczne z wykorzystaniem nowych technologii |
7 | Małgorzata Wawrzynkowska Relaksacja – podróż do podświadomości – „Mój dom” | Aleksandra Siódmak Dom do góry nogami – jak choroba wpływa na rodzinę. |
SESJA GŁÓWNA 12.30-17.00
Udział w sesji głównej nie wymaga wcześniejszego zapisu.
12.30 – 12.40 Barbara i Jerzy Stuhrowie
Otwarcie Forum
12.40 – 13.25 Prof. Krystyna de Walden-Gałuszko
O radości
13.25 – 14.10 Ewa Wojtyna
W zdrowym życiu zdrowy duch. O nawykach prozdrowotnych podczas choroby nowotworowej
14.10 – 14.45 Beata Wróbel
Seksualność człowieka w procesie diagnostycznym i terapeutycznym choroby nowotworowej
14.45- 15.00 PRZERWA
15.00 – 15.25 Maciej Skibiński
Ruminacje – kiedy to się skończy
15.25 – 15.50 Iwona Bryniarska
Aspekt duchowy w sytuacji kryzysu zdrowotnego
15.50-16.20 Katarzyna Turek-Kawecka
Nie daj się rakowi – jak się odżywiać, żeby zapobiegać chorobie i jej nawrotom?
16.20 – 16.35 Agnieszka Wójcik
Znaczenie aktywności fizycznej w leczeniu onkologicznym
16.35 – 17.00 Ewa Lewandowska
Feniks z popiołów raka. Choroba doświadczeniem transformującym życie.
Wstęp wolny! Zapraszamy!
WYKŁADOWCY:
Krystyna de Walden-Gałuszko – profesor zwyczajny, doktor habilitowany w zakresie nauk medycznych. Przez 7 lat do 2006r. pełniła funkcję konsultanta krajowego w zakresie medycyny paliatywnej. W 2005 r. przeszła na emeryturę. Jest nadal czynna zawodowo, od 2013 jest kierownikiem Katedry Psychiatrii w Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie, jest także konsultantem w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku i prowadzi coroczne ogólnopolskie szkolenia lekarzy, pielęgniarek i psychologów. Od 2012 r. jest członkiem Komisji Bioetycznej przy Gdańskim Uniwrsytecie Medycznym i Okręgowiej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. Działa aktywnie w ramach Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego (jako prezes) i Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej (jako vice prezes) a także wolontarayjnie jako konsultant w Hospicjum. W 2012 r. uzyskała Certyfikat psychoonkologa i superwizora psychoonkologii.
Iwona Bryniarska – specjalista medycyny paliatywnej i neurologii, Małopolski Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej Kierownik Kliniki Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJCM. Kierownik Oddziału Medycyny Paliatywnej SU w Krakowie.
Ewa Lewandowska – psycholog z wieloletnim doświadczeniem i certyfikowany terapeuta simontonowski. W ostatnich latach specjalizuje się w pracy z osobami w kryzysie, szczególnie w obszarze wspierania procesów zdrowienia w sytuacji poważnych chorób. Z osobami z diagnozą onkologiczną pracuje z wykorzystaniem programu Carla O. Simontona, który jest jak mapa w podróży na ścieżce zdrowia. Od kilku lat praktykuje Qigong oraz praktyki oddechowe, które uważa za efektywny sposób na uzyskanie relaksu, równowagi i odbudowania swoich sił witalnych.
Wanda Papuga – psycholog, edukator, mediator. W pracy zawodowej realizuje nurty; udzielania pomocy psychologicznej dzieciom i dorosłym, racjonalnej terapii zachowania, oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli. Opracowuje autorskie projekty warsztatów i kursów. Jest autorką książki „Edu.pl, czyli rzecz o szkole” –wydanej w roku 2009 przez Instytut Edukacji Narodowej i redaktorką poradnika dla rodziców i wychowawców „Przedszkolak” , wydanej przez wydawnictwo ”Bliżej przedszkola”, w roku 2017 i 2019. Do września 2019 była dyrektorem Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym.
Aleksandra Siódmak – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychoonkolog. Prowadzi terapię indywidualną oraz terapię par i rodzin w gabinecie prywatnym i w Fundacji Rozwoju Terapii Rodzin na Szlaku. Przez wiele lat pracowała z pacjentami hematoonkologicznymi na Oddziale Hematologii i Chorób Wewnętrznych szpitala im. L Rydygiera w Krakowie.
Maciej Skibiński – trener terapii simontowskiej, psychoterapeuta poznawczo – behawioralny. Specjalizuje się w indywidualnej i grupowej terapii zaburzeń lękowych.
Małgorzata Stolarska – doradca zawodowy, coach, trener kadr urzędów pracy. Współpracuje z firmami szkoleniowymi i uczelniami w zakresie rozwoju kompetencji doradców zawodowych oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi w ramach projektów aktywizacyjno-zawodowych, wspierając osoby wchodzące na rynek pracy i zmieniające zawód. Autorka poradników planowania własnej kariery zawodowej m.in. kursu e-lerning „Planowanie własnej kariery zawodowej” w ramach Akademii PARP. Licencjonowany trener programu „Spadochron”. Członkini Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
Katarzyna Turek–Kawecka – dietetyk kliniczny, psychodietetyk, certyfikowany coach NMC i technolog żywności. Od ponad 10 lat pracuje głównie z pacjentami onkologicznymi i bariatrycznymi, z alergiami na dietach eliminacyjnych i tymi chcącymi na stałe zmienić swoje zwyczaje żywieniowe za pomocą technik psychodietetycznych. Autorka książek z poradami dla pacjentów onkologicznych i z alergiami. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Pacjentów Bariatrycznych oraz Szpitalem Rydygiera, gdzie opiniuje osoby chcące poddać się chirurgicznemu leczeniu otyłości. Prowadzi wykłady specjalistyczne, prelekcje oraz szkolenia dla personelu medycznego i osób zainteresowanych zmianą diety na zdrowszą.
Małgorzata Wawrzynkowska – zajmuje się psychoonkologią, jest certyfikowanym coachem i mentorem, certyfikowanym terapeutą Pragramu Simontona. Od 12 lat pracuje z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami w Ośrodku Terapeutycznym Profil w Żaganiu i Żarach.
Ewa Wojtyna – specjalista psychiatra, psycholog, psychoterapeuta i superwizor terapii poznawczo-behawioralnej, psychoonkolog i superwizor psychoonkologii, adiunkt w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Agnieszka Wójcik – fizjoterapeuta, wykładowca, edukator. Działalnością zawodową obejmuje fizjoterapię w jej wymiarze praktycznym oraz edukacyjnym. Od ponad 20 lat pomaga chorym na nowotwory, w tym od 18 lat jest zaangażowana w opiekę paliatywną nad pacjentami onkologicznymi. Jest adiunktem na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie. Aktywność zawodową ściśle łączy z pracą naukowo-dydaktyczną w zakresie rehabilitacji onkologicznej, opieki paliatywnej oraz komunikacji klinicznej, realizując na co dzień ideę wzajemnego wzbogacania się teorii, praktyki i edukacji. W swojej pracy wciela w życie zasadę całościowego i jednocześnie zindywidualizowanego spojrzenia na pacjenta, docenia wartość dobrej komunikacji, dającej możliwość rozpoznania potrzeb, ograniczeń i możliwości chorego oraz zapewniającej skuteczną współpracę i maksymalizację efektów fizjoterapeutycznych. Współautorka pierwszej na polskim rynku wydawniczym książki Fizjoterapia w opiece paliatywnej omawiającej problematykę fizjoterapii chorych objętych opieką paliatywną, a także autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów monograficznych z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii w onkologii oraz medycynie paliatywnej.
Beata Wróbel – lekarka praktyk w zakresie ginekologii, położnictwa i seksuologii, filozofka, autorka prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu seksuologii ginekologicznej. Laureatka nagrody „Mężczyzna i Kobieta” w 2013 połączonych Towarzystw Naukowych Urologicznego i Ginekologicznego, za szczególny wkład w interdyscyplinarny rozwój seksuologii. Promuje pionierskie holistyczne podejście do poznania i zrozumienia istoty seksualności kobiety, jako warunku koniecznego w uzyskaniu wyleczenia wielu chorób. O co chodzi wyjaśnia w książce – rozmowie pt. „Sztuka Kobiecości” oraz w swojej pierwszej książeczce pt. „Seks pisany miłością” 2005r.
Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie UNICORN
oraz Prezydent Miasta Krakowa.
Gospodarzami Forum będą Barbara i Jerzy Stuhrowie.
Wydarzenie towarzyszące:
Charytatywny koncert Patrycji Markowskiej
Kupując cegiełkę na koncert, wspierasz chorych na raka i ich bliskich. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na działalność Centrum Psychoonkologii Unicorn. Bilety są dostępne w serwisie eBilet.
Pomagaj razem z nami!