4. FORUM NA RZECZ PACJENTA ONKOLOGICZNEGO

Serdecznie zapraszamy Państwa na
4. FORUM NA RZECZ PACJENTA ONKOLOGICZNEGO.
3 lutego zapraszamy na Dzień Otwarty Centrum Psychoonkologii Unicorn (ul. Zielony Dół 4),
natomiast 4 lutego do Centrum Kongresowego ICE Kraków (ul. Konopnickiej 17).

Powszechność chorób nowotworowych sprawia, że warto wiedzieć, co zrobić w zetknięciu z diagnozą oraz jak pomóc sobie i swoim bliskim. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką – osoby chore, ich bliskich, personel medyczny oraz studentów. Forum będzie okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń m.in. z zakresu medycyny, psychoonkologii, dietetyki czy rehabilitacji. Celem ogólnopolskiego Forum jest stworzenie okazji do spotkania Pacjentów, ich bliskich, personelu medycznego różnych specjalności, studentów, a także instytucji, organizacji i firm, które praktycznie i aktywnie pomagają osobom dotkniętym problemem choroby nowotworowej – zarówno w temacie leczenia medycznego, pomocy psychologicznej, jak i każdego rodzaju wsparcia w leczeniu i powrocie do aktywności po chorobie.

3 lutego 2019 r. (niedziela), godz. 14.00-17.00 
Dzień otwarty Centrum Psychoonkologii UNOCORN (Kraków, ul. Zielony Dół 4)
Program:

  • Zwiedzanie Centrum Psychoonkologii Unicorn
  • Konsultacje psychoonkologiczne
  • Konsultacje dietetyczne
  • Konsultacje fizjoterapeutyczne
  • Konsultacje onkologiczne
  • Warsztaty:
  • Dr med. Mariusz Wirga Terapia Simontonowska jako nowoczesna psychoonkologia oraz 10 umiejętności zdrowienia wg Carla Simontona 
  • Dariusz Duma “Wszystko już było prócz nas” – porozmawiajmy o tym, co w życiu ważne, wymagające i nieuniknione

4 lutego 2019 r. (poniedziałek), godz. 9.00-17.00
4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego (Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17) 

Forum  rozpocznie się o godzinie 9.00 częścią warsztatową (21 warsztatów dotyczących psychologii, dietetyki, rehabilitacji, medycyny), a od 12.30 – 17.00 zaplanowana jest sesja główna, podczas której wystąpią m.in. Barbara i Jerzy Stuhrowie, Prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, dr Mariusz Wirga, Dariusz Duma oraz Szymon Hołownia.

CZĘŚĆ WARSZTATOWA 9.15-12.15
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy mailowe (unicorn@unicorn.org.pl) lub telefoniczne (tel. 12 425 11 02).

Nr saliIlość osób9.15 – 10.1510.15 – 11.1511.15 – 12.15
120Kinga Czechowicz-Drewniak
W zwierciadle niejasno – drogowskazy w Krainie Dziecięcej Choroby
Katarzyna Nowak-Ledniowska
NOWOtwórcze opowieści, czyli jak rozmawiać z dziećmi o chorobie
Katarzyna Nowak-Ledniowska
NOWOtwórcze opowieści, czyli jak rozmawiać z dziećmi o chorobie
250Dorota Chlebuś Andrzej Motyka
Śmiech nieuwarunkowany jako wsparcie na każdym etapie leczenia
Mariusz Wirga
Prognoza i nadzieja w zaawansowanej chorobie nowotworowej
Katarzyna Turek
Dietetyczne mity onkologiczne
350Alicja Sulima
Marta Małek
Aktywność fizyczna a poprawa nastroju – czyli jak stworzyć własną apteczkę w radzeniu sobie ze stresem.
Dariusz Duma
Wiem, czuję, chcę, potrafię – czyli o najważniejszych umiejętnościach w życiu i o tym, jak się ich można i trzeba uczyć cz. 1
Dariusz Duma
Wiem, czuję, chcę, potrafię – czyli o najważniejszych umiejętnościach w życiu i o tym, jak się ich można i trzeba uczyć cz. 2
440Edyta Krzysztof
Co warto wiedzieć o „czworgu uszach” i Kwadracie Wypowiedzi F.S. von Thuna, by zdrowiej porozumiewać się z bliskimi
Anna Załubska
ABC regeneracji. Jedzenie, które wspomaga leczenie.
Krystyna de Walden-Gałuszko
Śmiech i poczucie humoru w radzeniu sobie z trudnościami
520Kamila Brodziak
Rola wyobraźni w procesie zdrowienia
Agnieszka Łuciuk-Wojczuk
Czy wiesz jak muzykoterapia wyzwala siły witalne?
Maciej Skibiński
Strach ma (nie)wielkie oczy – Jak sobie radzić z lękiem (np. przed nawrotem, zabiegiem)?
620Beata Pachońska
O technikach relaksacji z udziałem mis dźwiękowych
Marta Banout
 Emocjonalne tabletki – jak szybko radzić sobie ze smutkiem, lękiem i złością?
Małgorzata  Gąsiorek
Lepiej zapobiegać – podstawowe zasady profilaktyki przeciwnowotworowej
720Marta Banout
Zdrowy optymizm czy bujanie w obłokach – psychologia pozytywna na przykładzie filmu „Trolle”
Magdalena Jarzębowska
Moc ukryta w jedzeniu. Jak myśleć o odżywianiu w trakcie leczenia i podczas rekonwalescencji
Magdalena Jarzębowska
Moc ukryta w jedzeniu. Jak myśleć o odżywianiu w trakcie leczenia i podczas rekonwalescencji

PRZERWA 12.15-12.30

SESJA GŁÓWNA 12.30-17.00

12.30 – 12.45 Barbara i Jerzy Stuhrowie
Otwarcie Forum

12.45 – 13.15 Prof. Krystyna de Walden-Gałuszko
Komunikacja z pacjentem z elementami humanizacji medycyny

13.15 – 14.45 Szymon Hołownia
Cierpienie uszlachetnia człowieka, czy człowiek uszlachetnia cierpienie? Kilka myśli o odwiecznym dylemacie tych, co próbują tłumaczyć niewytłumaczalne

14.45 – 14.50 Agnieszka Witkowicz-Matolicz
Niezwykłe dziewczyny – prezentacja autorki książki

14.50- 15.15 przerwa

15.15 – 15.45 Mariusz Wirga
Jak skutecznie i trwale wprowadzić antyrakowy styl życia bez wyrzeczeń, deprywacji i poczucia winy

15.45 – 16.30 Dariusz Duma
Uczmy się od tych, co byli przed nami – czyli o tym, co nam podpowiadają filozofowie o życiu mądrym, szczęśliwym i spełnionym

16.30 – 17.00 Anna Załubska
ABC regeneracji. Jedzenie, które wspomaga leczenie.

Pobierz plan Forum: 4 Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego_4 LUTEGO 2019_HARMONOGRAM_PDF

UWAGA! Na warsztaty organizowane podczas dnia otwartego oraz podczas 4. Forum (04.02.19 r. godz. 9.15-12.15)
obowiązują zapisy – pod nr telefonu 12 425 11 02 w godz. 8.00-14.00.

Wstęp wolny! Zapraszamy! 

WYKŁADOWCY:

Krystyna de Walden-Gałuszko – profesor zwyczajny, doktor habilitowany w zakresie nauk medycznych. Przez 7 lat do 2006r. pełniła funkcję konsultanta krajowego w zakresie medycyny paliatywnej. W 2005 r. przeszła na emeryturę. Jest nadal czynna zawodowo, od 2013 jest kierownikiem Katedry Psychiatrii w Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie, jest także konsultantem w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku i prowadzi coroczne ogólnopolskie szkolenia lekarzy, pielęgniarek i psychologów. Od 2012 r. jest członkiem Komisji Bioetycznej przy Gdańskim Uniwrsytecie Medycznym i Okręgowiej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. Działa aktywnie w ramach Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego (jako prezes) i Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej (jako vice prezes) a także wolontarayjnie jako konsultant w Hospicjum. W 2012 r. uzyskała Certyfikat psychoonkologa i superwizora psychoonkologii.

Szymon Hołownia – polski dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press. Na koncie ma również nagrodę „Ślad”, MediaTory, „Wiktora Publiczności”. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, kanale Religia.tv, prowadził autorski program w TVP1, obecnie w stacji TVN współprowadzi z Marcinem Prokopem program „Mam Talent!”, jest też felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej. Założył i prowadzi Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, finansujących działalność Domu Dziecka w Zambii, hospicjum w Rwandzie, wiejskiego szpitala i ośrodka leczenia głodu w Dem. Rep. Konga, spółdzielni rolniczej w Burkina Faso i szkoły zawodowej w Senegalu. Odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka „Odznaką honorową za zasługi dla ochrony praw dziecka”. Jest Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Dariusz Duma – filozof, przedsiębiorca, wykładowca, doradca i mentor, komentator życia społecznego, specjalizuje się w sprawach związanych z zarządzaniem i przywództwem, komunikacją, równowagą między skutecznością, satysfakcją i etyką, popularyzuje kompetencje i wartości związane z mądrym, harmonijnym i szczęśliwym życiem. Autor książki „Serce i portfel. Być sobą w pracy”. Twórca programów rozwojowych dla osób indywidualnych i organizacji.

Mariusz Wirga – lekarz psychiatra, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, certyfikowany psychoonkolog i superwizor psychoonkologii Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, trener trenerów (Master Trainer) Terapii Simontonowskiej i Racjonalnej Terapii Zachowania. Od 1990 r. bliski współpracownik Carla Simontona, a po jego śmierci dyrektor medyczny Simonton Cancer Center. Od 1992 r. najbliższy współpracownik Maxie C. Maultsby’ego, twórcy Racjonalnej Terapii Zachowania. Popularyzator Terapii Simontonowskiej i RTZ w Polsce i na świecie. Obecnie dyrektor medyczny onkologii psychospołecznej w Todd Cancer Institute w Long Beach (Kalifornia), gdzie prowadzi szkolenia i Terapię Simontonowską w programie Beat The Odds. Wykładowca na University of Southern California w Los Angeles.

Anna Załubska – dietetyk, promotorka zdrowego stylu życia. Obecnie doktorantka Technologii Żywności w Krakowie. Optymistka, miłośniczka kasz i kiełków. Od 2015 roku związana ze CP Unicorn Krakowie gdzie prowadzi wykłady poruszające tematykę prawidłowego żywienia. Od 2018 roku wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej. Jej motto to „Wstawaj z determinacją, a zasypiaj z satysfakcją” oraz „Maksimum odżywczości, minimum odżywczości” . Interesuje się tematem nutraceutyków, angiogenezy i substancji bioaktywnych pomocnych w leczeniu.

Kinga Czechowicz-Drewniak – psycholog, psychoonkolog. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, które  doświadczają choroby nowotworowej. Towarzyszy rodzinom, które zmagają się z przewlekłą, nieuleczalną chorobą dziecka w Krakowskim Hospicjum dla dzieci im ks. Józefa Tischnera.  Wspiera małych pacjentów leczonych w Oddziale Transplantacji Komórek Krwiotwórczych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Marta Banout – psycholog na oddziale onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, pracownik Centrum Medycznego OnkoTerm, doktorantka w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Certyfikowany Terapeuta Simontonowski. Ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania. Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Kamila Brodziak – psychoonkolog, certyfikowany terapeuta Terapii Simontonowskiej, praktyk RTZ, psycholog pozytywny, coach. Prowadzi szkolenia menedżerskie, pracuje z pacjentami chorymi onkologicznie i ich rodzinami, interesuje się zagadnieniami jakości życia.

Dorota Chlebuś i Andrzej Motyka – twórcy, realizatorzy i trenerzy holistycznej metody Praktyka Śmiechu. Doświadczeni motywatorzy, propagatorzy zdrowego myślenia, świadomego życia i nieuwarunkowanego śmiechu. Prowadzą zajęcia i warsztaty w szpitalach, szkołach i organizacjach pozarządowych na terenie całego kraju., podczas których dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami pokazują jak poprawiać jakość swojego życia i zdrowia.

Alicja Sulima – psycholog i psychoonkolog. Obecnie w trakcie 4-letniego szkolenia w zakresie psychoterapii poznawczo – behawioralnej na Uniwersytecie SWPS w Katowicach . Pracująca zawodowo w Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu oraz Ośrodku Rehabilitacji Dziennej dla pacjentów po leczeniu onkologicznym w Zernicy k. Gliwic. Specjalizująca się w terapii i wsparciu pacjentów chorujących na nowotwory oraz pacjentów otyłych poddawanych zabiegom bariatrycznego leczenia otyłości. Współautorka bloga o tematyce onkologicznej www.nieborak.wordpress.com.

Marta Małek – absolwentka ŚUM na kierunkach fizjoterapia oraz fizjoterapia w onkologii z elementami psychoonkologii. W praktyce zawodowej pomaga glównie pacjentom onkologicznym, ortopedycznym i po zabiegach operacyjnych w prywatnym gabinecie oraz warunkach domowych. Związana również z czołowa polską marka produktów do inkontynencji wspierającą na codzień osoby przewlekle chore i ich rodziny. Współautorka bloga o tematyce onkologicznej www.nieborak.wordpress.com.

Edyta Krzysztof – psycholog, certyfikowany trener II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nauczyciel akademicki (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna).Trener i nauczyciel w Szkole Trenerów INTRA, STABI i  w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Prowadzi treningi i szkolenia z zakresu kompetencji psychospołecznych w organizacjach, jak również treningi rozwojowe z zakresu m.in. komunikacji międzyludzkiej, rozwiązywania konfliktów, asertywności, zarządzania czasem, kreatywności, wypalenia zawodowego, radzenia sobie ze stresem, zachowań prozdrowotnych. Ze Stowarzyszeniem Unicorn związana od 2007 roku, zajmuje się warsztatami psychoedukacyjnymi i indywidualną pomocą psychologiczną.

Agnieszka Łuciuk-Wojczuk – muzyk, muzykoterapeuta. Absolwentka Akademii Muzycznej – Wydziału Instrumentalnego oraz studiów podyplomowych z muzykoterapii. Gra w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej, prowadzi muzykoterapię z pacjentami onkologicznymi.

Maciej Skibiński – trener terapii simontowskiej, psychoterapeuta poznawczo – behawioralny. Specjalizuje się w indywidualnej i grupowej terapii zaburzeń lękowych.

Beata Pachońska – psycholog, psychoonkolog. Od 24 lat pracuje indywidualnie i z grupami. Prowadzi własną Pracownię Psychologii Praktycznej w Krakowie.

Katarzyna Nowak-Ledniowska – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji. Od początku swojej drogi zawodowej związana z opieką paliatywno – hospicyjną. Od 2010 roku pomaga rodzinom objętym opieką Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera w kontekście nieuleczalnej choroby i śmierci dziecka.

Małgorzata Gąsiorek – lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chemioterapii nowotworów, specjalista onkologii klinicznej. Jest starszym asystentem w Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie oraz konsultantem w Szpitalu im. T. Chałubińskiego w Zakopanem.

Magdalena Jarzębowska – psycholog, psychodietetyk, na co dzień pracuję między innymi nad zmianą nawyków żywieniowych  z osobami przewlekle chorymi w Centrum Hipokratesa w Lublinie gdzie prowadzę razem z mężem praktykę medycyny integracyjnej www.cmhipokratesa.pl.

Katarzyna Turek – absolwentka kierunku technologia żywności i żywienie człowieka, w specjalności żywienie człowieka z dietetyką. Specjalizuje się we współpracy z pacjentami onkologicznymi, bariatrycznymi oraz alergikami. Autorka książek z poradami dla pacjentów. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Prowadzi zajęcia ze studentami, wykłady specjalistyczne, prelekcje oraz szkolenia dla personelu medycznego i osób zainteresowanych zmianą diety na zdrowszą. Edukatorka żywieniowa dzieci i młodzieży. www.diet-expert.pl.

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie UNICORN oraz Prezydent Miasta Krakowa.
Gospodarzami Forum będą Barbara i Jerzy Stuhrowie.

Wydarzenie towarzyszące:

Charytatywny koncert Dawida Podsiadło – 20-lecie Stowarzyszenia Unicorn
4 lutego 2018, 18:30, Centrum Kongresowe ICE Kraków (ul. Konopnickiej 17)
Bilety dostępne na stronie: www.ebilet.pl/muzyka/pop/dawid-podsiadlo-koncert/


OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z FORUM ORAZ KONCERTU.